kobieta przy komputerze - biurko i kwiatek

Nauczanie zdalne na uczelniach wyższych – wady i zalety

Czy nauczanie zdalne zostanie z nami na dłużej? W pewnej formie tak. Dla wielu studentów to spore ułatwienie i poszerzone możliwości. Jakie wady i zalety mają studia online? Sprawdź w naszym artykule.

Czy nauczanie zdalne na uczelniach stanie się powszechne?

Ostatnie lata pokazały nam, że są sytuacje, kiedy dotychczasowe metody trzeba obrócić o 180 stopni. Tak samo było w przypadku nauczania zdalnego. Z dnia na dzień szkoły i uczelnie w całej Polsce musiały przejść w tryb online.

kobieta przy komputerze - biurko i kwiatekObecnie uczelnie mają wybór do decyzji, czy zajęcia będą odbywać się zdalnie, stacjonarnie czy hybrydowo. Coraz więcej uniwersytetów decyduje się na tryb hybrydowy. Dotyczy to zwłaszcza uczelni prywatnych, studiów podyplomowych czy zaocznych. Jak przekonasz się z dalszej części artykuły, takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Narzędzia do nauczania zdalnego

Zanim przejdziemy do zalety i wad nauczania zdalnego, omówmy podstawowe narzędzia, z których korzystają uczelnie na całym świecie. Są to:

Microsoft Teams

Ta popularna aplikacja od Microsoft od dawna towarzyszy studiom online. Jest zintegrowana z system Moodle, a także z podstawowymi programami Office 365, Outlook i innymi. Z tego powodu Teams jest nie tylko platformą do wykładów online, ale miejscem do wymiany plików dyskusji oraz nauki.

Zoom

Z Zoom korzysta wiele organizacji na całym świecie. Początkowo aplikacja służyła dla korporacji. Dzisiaj chętnie korzysta się z niej w szkołach i uniwersytetach. Pozwala na rejestrację wykładów, prowadzenie czatów i tworzenie grup ze studentów.

Blackboard

SP Blackboard to wirtualna sala wykładowa, która powstała z myślą o nauczaniu zdalnym. Z tego powodu nie brakuje w niej niezbędnych rzeczy. Za jej pomocą możesz nie tylko prowadzić zajęcia, ale także przeprowadzać ankiety i tworzyć raporty obecności lub aktywności studentów.

Zalety nauczania zdalnego

Przejdźmy do zalet nauczania zdalnego. O czym najczęściej mówią studenci?

Możliwość studiowania z dowolnego miejsca – dzięki nauczaniu zdalnemu mogą oni uczestniczyć w zajęciach na uczelni z innego miasta. Otwiera to ich perspektywy i nie zmusza do przeprowadzki.

Oszczędność czasu i pieniędzy – nie musisz spędzać kilku godzin na dojazdy w ciągu tygodnia. Wszystko, czego potrzebujesz to laptop i dostęp do internetu.

Elastyczność – studia online pozwalają na połączeniu kilku aktywności. Dzięki nauczaniu zdalnemu student może pogodzić pracę i obowiązki domowe.

Wady nauczania zdalnego

Nie ukrywajmy jednak, że za nauczaniem zdalnym nie ma kilka wad. Wiele z nich jest indywidualnych. Niektóre jednak są spójne.

Brak integracji – to, co najbardziej doskwiera studentom podczas zajęć online to brak kontaktu z innymi studentami. Często spotkania odbywają się rzadko i jest niewiele okazji do integracji.

Problemy techniczne – czasami nauczanie zdalne może być kłopotliwe, kiedy nie ma się dostępu do dobrego internetu. Podczas wyboru miejsca do uczestniczenia w zajęciach trzeba zatem sprawdzić zasięg.

Podsumowanie

Jak widzisz, nauczanie zdalne niesie ze sobą wiele możliwości. Wiele jednak zależy od wybranej metody. Warto wybrać ją świadomie, aby podnieść jakość kształcenia.