Sushi na tacce - widok na morze - jedzenie na wakacjach

Jak utrzymać dietę na wakacjach?

Wakacyjne wyjazdy nie sprzyjają trzymaniu diety. Na każdym kroku kuszą nas zapachy z lokalnych restauracji, gofry, lody i inne, okoliczne przysmaki. Tymczasem będąc na diecie odchudzającej zwyczajnie nie możemy sobie pozwolić na te wszystkie smakołyki, aby nie zaprzepaścić osiągniętych już efektów. Jak poradzić sobie z dietą, będąc na wakacjach?

Urlop w ustronnym miejscu

Bardzo wielu z nas chętnie wybiera się na wakacje do letnich kurortów nadmorskich bądź znanych miejscowości górskich. Tymczasem to właśnie tam najczęściej kuszą nas lokalne przysmaki. Przy głównych ulicach miasta zlokalizowanych jest mnóstwo restauracji bądź barów z jedzeniem na wynos. Ich właściciele dbają, aby zapachy unosiły się przez cały dzień, już kilkanaście metrów przed lokalem. Idąc na plażę czy nad jezioro nie sposób ominąć całego szeregu sklepików, cukierni czy stoisk z lodami. Warto więc pomyśleć o urlopie w nieco bardziej ustronnym miejscu. Zasada, którą kierują się restauratorzy i lokalni handlarze jest prosta – więcej jedzenia sprzedaje się tam, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów. Tymczasem mniejsze miejscowości są przez nich odwiedzane rzadziej, dlatego też nie znajdziemy tam aż tylu pokus na każdym kroku. To zaś pomoże nam trzymać się diety.

Sushi na tacce - widok na morze - jedzenie na wakacjach

Wczasy z wyżywieniem

Doskonałym sposobem na to, aby utrzymać dietę na urlopie, jest wybór hotelu, który dodatkowo oferuje nam wyżywienie. Niemniej jednak menu musi być dopasowane do potrzeb osób będących na diecie. Niektóre ośrodki przygotowują jadłospis dla tych, którzy są w trakcie zrzucania zbędnych kilogramów. Oczywiście znalezienie oferty, w której menu byłoby dopasowane do nas indywidualnie, jest bardzo trudne. Niemniej już sam fakt, iż na stole nie będą znajdowały się tłuste, kaloryczne potrawy sprawia, że będziemy mieli okazję spożywać zdrowe posiłki. W menu powinno znaleźć się wiele warzyw, owoców, chude mięso, ryby. Możemy także pozwolić sobie na sałatki czy lokalne przysmaki, jednak najlepiej w wersji light. Dużym błędem jest wybieranie wakacji z opcją all inclusive. Zwykle w ofercie hoteli znajdziemy sporo kalorycznego jedzenia, mniej natomiast dietetycznych potraw. Jeśli jednak wybieramy się na urlop z niedietetycznym wyżywieniem, starajmy się wybierać ze szwedzkiego stołu to, co mieści się w ryzach naszego codziennego menu.

Na spróbowanie

Na wakacjach musimy przede wszystkim jeść mądrze. Oczywistym jest, że od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na małe odstępstwo od diety. Jeśli mamy ochotę na lody, zjedzmy je raz czy dwa, byle nie codziennie. Kawałek pizzy czy świeża ryba morska w panierce również nie powinny nam zaszkodzić. Ważne, abyśmy lokalnych, wakacyjnych smaków próbowali w mądry i zrównoważony sposób. Pamiętajmy, aby nie pomijać głównych posiłków tylko dlatego, że pozwoliliśmy sobie na małą przekąskę w postaci gofra czy loda. Słodycze nie dają bowiem uczucia sytości na długo, dlatego opuszczając główny posiłek, możemy zrobić się głodni na przykład na krótko przed pójściem spać.

Jak jeść mądrze?

Podczas urlopu nie możemy zapominać o zasadach zdrowego odżywiania. W diecie ważne są nie tylko kalorie, ale przede wszystkim substancje odżywcze, jakie dostarczamy organizmowi. Więcej o nich możemy dowiedzieć się na stronie dietetyk.edu.pl. Znajdziemy tam porady dotyczące tego, jak właściwie odżywiać się przez cały rok, nie tylko podczas wakacji. W naszej diecie nie może zabraknąć witamin i składników mineralnych, które chronią nas na przykład przed oparzeniami słonecznymi czy przegrzaniem organizmu. Co ważne, na wakacjach często zdarza nam się spożywać alkohol. W niewielkiej ilości jest on oczywiście dozwolony, jednak pamiętajmy, aby nie zastępować nim normalnych napojów, a przede wszystkim wody. Skutki odwodnienia podczas upałów mogą być tragiczne, a sam alkohol jest nie tylko kaloryczny, ale i wypłukuje wodę z organizmu. Warto pamiętać, że urlop to czas odpoczynku, jednak nie od odpowiedzialnego i zdrowego odżywiania. Miejmy także na uwadze codzienną aktywność fizyczną, której na szczęście na wakacjach nie powinno nam zabraknąć.