Rozmowa o pierwszą pracę - uśmiechnięta dziewczyna

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik jak otrzymać pracę

Rozmowa kwalifikacyjna to dość stresująca sytuacja, zwłaszcza jeśli naprawdę zależy Ci na posadzie, o którą się ubiegasz. Dylemat w co się na nią ubrać i presja tego, by zaprezentować się od jak najlepszej strony, niejednemu z nas spędzają sen z powiek przed wielkim dniem. Jednak, jeśli odpowiednio się przygotujesz, Twoja wymarzona praca może już wkrótce stać się rzeczywistością. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie odpowiedzi na najczęstsze pytania rekruterów

Bardzo możliwe, że dobrze wiesz jakich pytań możesz spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego ważne jest, by zawczasu przygotować sobie na nie dobre odpowiedzi, by w kluczowym momencie nie zjadł nas stres. Nie chodzi o to byś uczył się na pamięć całej przemowy, lecz byś był dobrze przygotowany do spotkania z rekruterami.

Typowe pytania to:

  • “proszę opowiedzieć więcej o sobie”, czy
  • “dlaczego chce Pan/ Pani u nas pracować?”.

Postaraj się w swoich odpowiedziach jasno wyrazić to:

  • kim jesteś,
  • jakie wartości wyznajesz i
  • co wniesiesz do zespołu.

Bądź również gotowy na podanie przykładów tego, jak wykorzystałeś swoją wiedzę i umiejętności, by rozwiązać ważny problem w Twojej dotychczasowej karierze.

Rozmowa o pierwszą pracę - uśmiechnięta dziewczyna

Jakie pytanie zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej dzieje się tak, że pod koniec spotkania Twój rozmówca zapyta Cię o to, czy jest coś, co jeszcze chciałbyś wiedzieć na temat danego stanowiska czy firmy. To dla Ciebie szansa na pokazanie tego, że odrobiłeś pracę domową i myślisz poważnie o dostanie pracy, o którą zabiegasz.

Nie bój się pytać o to:

  • z jakim stopniem odpowiedzialności wiąże się dane stanowisko? czy
  • jakie wynagrodzenie oferuje na nim potencjalny pracodawca.

Wiele osób skupia się na tym by jak najlepiej się zaprezentować i nawet do głowy nie przychodzi im, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej oni także mogą zadawać pytania. Nie popełniaj tego błędu.

Rozmowa o pracę to spotkanie dwóch zainteresowanych stron, a nie przesłuchanie, na którym rekruter ma Cię przemaglować. Możesz, a nawet powinieneś aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Jeśli jakaś kwestia związana z wakatem jest dla Ciebie niejasna, śmiało o to zapytaj.

Pierwsze wrażenie podczas rozmowy z rekruterem

Możesz go nie doceniać, lecz pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę na rozmowie kwalifikacyjnej. Ubierz się więc odpowiednio. Dowiedz się jaki dress code obowiązuje w danej firmie i dostosuj do tych wymogów swój strój.

Pamiętaj, że rozmowa o pracę to nie okazja do chwalenia się zamiłowaniem do krzykliwych wzorów i kolorów ubrań. Staraj się wyglądać profesjonalnie i schludnie. Nie przesadzaj z makijażem i dodatkami. Zadbaj o takie detale jak wypastowane buty, zadbane i czyste paznokcie, dziury i plamy na ubraniach.

Równie ważna do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia jest punktualność. Staw się w siedzibie firmy na 15- 10 minut przed planowanym spotkaniem. Wyjdź z domu odpowiednio wcześniej by mieć zapas czasu w wypadku korków czy spóźnienia się autobusu.

Uścisk dłoni szefa lub rekrutera - dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Dobre maniery i odpowiednia mowa ciała

Twoje zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest równie ważne, jak każde słowo, które padnie z Twoich ust. Staraj się by Twoja postawa wyrażała pewność siebie i życzliwość względem odbiorcy. Nie zaszkodzi się uśmiechnąć w odpowiednim momencie, a kontakt wzrokowy podczas rozmowy jest absolutnie konieczny.

Siedź prosto i nie garb się, byś nie sprawiał wrażenia wystraszonego. Przed spotkaniem weź kilka głębokich oddechów, by się uspokoić. Pamiętaj również o tym, by traktować z szacunkiem każdą osobę, którą spotkasz w siedzibie firmy. Dotyczy to recepcjonistki, prezesa i pracowników serwisu sprzątającego. Od ogólnego wrażenia jakie wywrzesz na personelu firmy, w której ubiegasz się o pracę w dużej mierze zależy to, czy dostaniesz upragnioną posadę.

Szczerość i zwięzłość w poruszanych tematach dotyczących doświadczenia zawodowego kandydata

Pamiętaj, że jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to rekruter znalazł w Twoich dokumentach rekrutacyjnych coś, co go zainteresowało. Postaraj się wzmocnić to zainteresowanie podczas spotkania na żywo. Na wszystkie pytania odpowiadaj szczerze i staraj się w odpowiedziach nawiązywać do Twoich umiejętności, wiedzy i doświadczenia.

Dobrze jest też podawać konkretne przykłady tego, jak te cechy zagwarantowały Ci sukces w przeszłości. Nie chodzi jednak o to, byś się przechwalał i rozwodził na tym, jaki jesteś wspaniały. Staraj się by Twoje wypowiedzi były zwięzłe i na temat. Pamiętaj, że rekruter może poświęcić Ci określoną ilość czasu, więc spożytkuj go jak najlepiej.

Jak przygotować się i jak się zachowywać podczas rozmowy o pracę – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogły Ci odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to najprzyjemniejsza sytuacja, jednak konieczna do zdobycia pracy marzeń. Nie zdawaj się na ślepy los, tylko aktywnie zabiegaj o posadę marzeń przez dobre przygotowanie się do spotkania z rekruterem. Powodzenia!